برای چروک دور چشم فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

فهرست مطالب

با افزایش سن، پوست مقداری از خاصیت ارتجاعی خود را از دست می ‌دهد. به دلیل اینکه پوست زیر چشم و اطراف آن نازک ‌تر از سایر قسمت ‌های صورت است علائم آسیب پوستی مانند چین و چروک و لکه‌ های پیری در آن رایج است. چروک دور چشم یکی از ویژگی‌ های طبیعی روند پیری است اما می‌توانید تا حدودی آن را برطرف کنید. چین و چروک‌ های اطراف چشم به دلیل عوامل محیطی مانند: نور خورشید یا ژنتیک به وجود می‌ آید. مهمترین علت ایجاد چین و چروک اطراف چشم افزایش سن است.
چروک دور چشم از مشکلاتی است که می‌توان آن را با روش‌ هایی مانند تزریق فیلر یا بوتاکس برطرف کرد اما فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

برخی دلایل ایجاد چین و چروک اطراف چشم

  1. افزایش سن: پوست اطراف چشم از سایر قسمت ‌های صورت و بدن نازک ‌تر است، بنابراین ابتدا ناحیه زیر چشم شروع به پیر شدن می‌کند.
  2. سیگار کشیدن: هنگام سیگار کشیدن پوست شما در معرض استرس اکسیداتیو قرار می‌گیرد و باعث تجزیه کلاژن و الاستین می‌شود. در نتیجه از رسیدن مواد مغذی به پوست صورت جلوگیری می ‌شود.

برای چروک دور چشم فیلر بهتر است یا بوتاکس

  1. آلرژی: آلرژی باعث ایجاد التهاب در اطراف چشم‌ ها می‌شود و ممکن است به دلیل تحریک پوست دائماً چشم ‌های خود را بمالید. این کار می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک شود.
  2. رژیم غذایی با قند بالا: مواد قندی که آنتی اکسیدان کمی دارند سرعت پیر شدن پوست و همچنین ایجاد چین و چروک در اطراف چشم را افزایش می ‌دهند.
  3. عادت های شخصی: برخی عادت‌ های شخصی مانند اخم کردن، ریز کردن چشم ها هنگام لبخند زدن و یا بر روی شکم خوابیدن باعث چروک شدن پوست اطراف چشم می ‌شود.

 فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

فیلر و بوتاکس هر دو یکی از بهترین روش‌ ها برای از بین بردن چین و چروک صورت هستند و ماندگاری بالایی دارند. اما فیلر و بوتاکس هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و بهتر است قبل از انجام تزریق درباره فیلر و بوتاکس حتماً مطالعه کنید.

فیلر ها انواع مختلفی دارند و با توجه به نیاز پوست صورت به جوان سازی، تزریق می‌شوند. این مواد در واقع مواد بیولوژیکی و یا مصنوعی هستند که باعث درمان نشانه‌ های افزایش سن و پیری می ‌شوند و برای پر کردن چین و چروک ‌های متوسط و یا کم استفاده می ‌شود. اما بوتاکس می‌تواند چروک های عمیق ‌تر را نیز از بین ببرد. از جمله مزایا و عوارض تزریق فیلر و بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عوارض تزریق بوتاکس: اختلال در بینایی، اختلال در تنفس، ضعف عضلانی است.
  • عوارض تزریق فیلر: آسیب رسانی به عروق خونی، ایجاد برآمدگی‌ های کوچک در اطراف ناحیه تزریق، انسداد برخی از بافت‌ های پوست، عفونت ‌های پوستی است.
  • مزایای فیلر: ماندگاری نسبتاً بالا، آب رسانی به پوست، جایگزینی مناسب برای عمل‌ های زیبایی و جراحی، دریافت نتیجه مطلوب.
  • مزایای تزریق بوتاکس: درمان بیماری ‌هایی مانند سردرد، تعریق بیش از حد، برطرف کردن چین و چروک‌ های عمیق و ماندگاری بالا

برای چروک دور چشم فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

اگر چین و چروک ‌های اطراف چشم شما عمیق هستند و یا دلیل ایجاد آنها، حرکت عضلات است، بوتاکس را انتخاب کنید. بوتاکس عضلات را فلج می ‌کند و از ایجاد چین و چروک های جدید جلوگیری می ‌کند. اما اگر چین و چروک اطراف چشم شما سطحی و کم باشد فیلر گزینه مناسبی است و باعث ایجاد پوستی صاف‌ تر و جوان تر می شود.

ماندگاری مواد تزریق شده به عمق چروک و خطوط پوستی شما و همچنین جنس پوستتان بستگی دارد. اما به طور کلی ماندگاری بوتاکس بیشتر از فیلر است، بوتاکس بین ۹ تا ۱۲ ماه و فیلر بین ۶ تا ۹ ماه ماندگاری دارد.

نکته ی پایانی

با افزایش سن، پوست اطراف چشم دچار چین و چروک می‌ شود. چروک دور چشم یکی از مشکلاتی است که می‌توان آن را با روش ‌هایی مانند تزریق فیلر یا بوتاکس از بین ببرید. از دلایل ایجاد چین و چروک در اطراف چشم می‌توان به سیگار کشیدن، افزایش سن، آلرژی و عادت های شخصی اشاره کرد. از فیلر برای از بین بردن چین و چروک ‌های سطحی و از بوتاکس برای چین و چروک ‌های عمیق پوستی استفاده می‌ شود. ماندگاری بوتاکس از فیلر بیشتر است و بین ۹ تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد اما ماندگاری فیلر بین ۶ تا ۹ ماه است. از این رو هزینه تزریق فیلر کمتر از بوتاکس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *