همه چیز را درباره فرق تزریق ژل با بوتاکس بدانید

فهرست مطالب

امروزه روش‌ های مختلف زیادی برای جوان سازی پوست وجود دارد و طرفداران زیادی را جذب خود کرده است. در بین این روش‌ها تزریق ژل و بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک ‌ها و جوان سازی پوست محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

فرق تزریق ژل با بوتاکس

تزریق ژل یکی از اقدامات زیبایی در دنیا است. یکی از مهمترین کاربردهای تزریق ژل یا همان فیلر، حجم دهی و رفع چین و چروک ‌ها است. تزریق ژل می‌تواند جنبه درمانی هم داشته باشد اما بیشتر برای زیبایی و حجم دادن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در تزریق این دو ماده موثر، تفاوتی وجود ندارد اما تفاوت مهم آنها در ماهیت مورد استفاده است. بوتاکس حاوی سم بوتولینوم است و با فلج کردن عضلات باعث برطرف شدن چین و چروک ‌ها می‌شود. اما ژل حاوی ماده ‌ای پر کننده است که برای پر کردن حجم از دست رفته به کار می‌رود. این ماده عموماً می‌تواند علاوه بر حجم دهی، باعث کلاژن سازی و هیدراته کردن پوست شود.
یکی دیگر از موارد فرق تزریق ژل با بوتاکس، میزان ماندگاری آنها است. ماندگاری ژل بین ۸ تا ۱۸ ماه است اما اثرگذاری بوتاکس برای ۶ ماه است.

انتخاب روش درمان به میزان چروک ‌های روی صورت و نواحی تحت درمان بستگی دارد و در برخی مواقع پزشک ترکیبی از هر دو روش را پیشنهاد می‌کند. اگر قصد دارید چروک های عمیق ‌تری را از بین ببرید بهتر است از بوتاکس استفاده کنید. برای بازسازی حجم طبیعی پوست می‌توان از ژل و همینطور از تزریق بوتاکس برای درمان چین و چروک ها و خطوط صورت استفاده کرد. در تزریق ژل به دلیل اسید هیالورونیکی که به طور طبیعی در بدن وجود دارد عوارض جانبی خطرناکی متوجه بدن بیمار نخواهد شد.
تزریق بوتاکس ممکن است عوارض آلرژیک مانند: تنگی نفس، قرمزی، تورم، مشکلات دیداری و کهیر را به وجود آورد. قبل از تزریق بوتاکس حتما لازم است با پزشک مشورت کرده و او را از سابقه بیماری و یا هر نوع دارویی که مصرف می‌کنید مطلع کنید.
بوتاکس اغلب برای درمان چین و چروک ‌های نواحی بالای صورت مانند پیشانی تزریق می‌شود. لازم است بدانید که تکنیک تزریق بوتاکس در نتیجه نهایی بسیار موثر است. بنابراین باید به افراد ماهر و مراکز معتبر مراجعه کرد و این کار را انجام داد. از ژل برای افزایش حجم لب استفاده می شود. البته در پاسخ به این سوال بعضی افراد که می خواهند بدانند ” برای خط خنده بوتاکس بهتره یا ژل” باید بگوییم تزریق ژل گزینه مناسب‌تری است. زیرا با پرکردن نواحی خط لبخند همترازی با گونه صورت به وجود آمده و خط لبخند برای مذت زمان طولانی مشخص نمی شود. گفتنی است ژل‌ هایی که از مواد هیالورونیک ساخته می‌شوند بهترین نوع ژل هستند زیرا هیلورونیک اسید به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد.

از تزریق بوتاکس برای نواحی زیر استفاده می‌شود

 1.  خطوط دور گردن
 2.  خطوط پیشانی
 3.  خط اخم
 4. چروک های دور چشم
 5.  خط خنده
 6.  خطوط اطراف بینی
 7.  مشخص کردن خط فک

مناسب‌ترین نواحی برای تزریق ژل

 1.  گونه ها
 2.  چانه کوتاه
 3.  خط خنده
 4. گردن
 5.  لاله گوش
 6. دست‌ ها
 7. چروک دور چشم
 8. شقیقه

برای تزریق بوتاکس و ژل از سوزن های بسیار ریزی استفاده می‌شود، برای همین درد زیادی را احساس نمی کنید. معمولاً پزشک قبل از تزریق از کرم بی ‌حسی برای نواحی تزریق استفاده می‌کند. در هر دو حالت درد یکسانی را مانند خراشیده شدن صورت و حتی بسیار کمتر حس خواهید کرد. در ناحیه دور چشم معمولاً درد بیشتری را احساس می‌کنید اما قابل تحمل است.

مناسب ترین نواحی تزریق ژل

 برخی عوارض تزریق بوتاکس

 1.  کبودی در نقاط تزریق شده
 2.  افتادگی پلک (ممکن است چند هفته طول بکشد تا برطرف شود)
 3.  قرمزی و سوزش چشم
 4.  سردرد

 برخی عوارض تزریق ژل

 1.  عفونت
 2.  ورم و کبودی
 3.  عدم قرینگی
 4. جا به جایی ژل
 5.  جوش پس از تزریق

نکته ی پایانی

تزریق ژل و بوتاکس برای جوان‌سازی صورت انجام می شود. تزریق بوتاکس باعث باز شدن چین و چروک‌ها و خط می‌شود و تزریق ژل نیز باعث رفع افتادگی و افزایش حجم در نواحی مختلف صورت مانند گونه یا فک می‌شود. بهتر است بدانید از بوتاکس بیشتر برای چروک های عمیق استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *