چرا بوتاکس باعث سردرد می‌شود؟ علت آن چیست؟ + راه درمان

فهرست مطالب

معمولاً برخی افراد چند ساعت پس از تزریق بوتاکس دچار سردرد می‌شوند. علت سردرد بعد از بوتاکس شامل موارد مختلفی است. معمولا سردردهای مربوط به تزریق بوتاکس خفیف بوده و پس از گذشت ۱ تا ۳ روز پس از درمان برطرف می شوند. برخی افراد علاوه بر سردردهای شدید و سنگینی چشم، دچار سنگینی ابرو بعد از بوتاکس نیز می شوند که ممکن است برای چند هفته طول بکشد. در این موارد غیر عادی، متخصصان مطمئن هستند سردرد ایجاد شده، ناشی از یک تکنیک نادرست و یا مواد نامناسب بوتاکس است.

 برخی دلایل سردرد پس از تزریق بوتاکس

۱ . با تزریق بوتاکس عضله ابتدا اسپاسم کرده و در نهایت آرام و فلج می‌شود و این اسپاسم می‌تواند منجر به بروز سردرد شود.

۲ . اگر رگ‌ های خونی در طول تزریق بوتاکس آسیب ببیند ممکن است دچار سردرد شوید این اتفاق همچنین باعث ایجاد یک توده حساس و کبود روی پوست می‌شود.

۳ . اضطراب و استرس قبل از تزریق بوتاکس می‌تواند باعث ایجاد سردرد شود. استرس با ترشح هورمون کورتیزول بر اعصاب مرکزی تاثیر گذاشته و باعث سردرد می‌شود.

۴ . سیگار یکی دیگر از دلایل ایجاد سردرد می‌باشد، سیگار کشیدن پس از تزریق بوتاکس باعث سردرد می‌شود زیرا دود سیگار بر اعصاب اثر گذاشته و باعث سردرد می‌شود.

۵ . اگر پزشک شما مهارت کافی نداشته باشد یا کم تجربه باشد ممکن است به استخوان پیشانی ضربه بزند و باعث ایجاد سردرد شود.

۶ . برخورد تصادفی سوزن با استخوان جمجمه یکی دیگر از دلایل سردرد پس از تزریق بوتاکس است.

راهکارهای درمان سردرد پس از تزریق بوتاکس

۱ . کاهش دوز بوتاکس در دفعات آتی

۲ . استفاده از داروهای مسکن مانند استامینوفن

۳ . استفاده از یک داروی ضد التهاب مانند موترین یا ایبوپروفن

۴ .  پرهیز از فعالیت سنگین جسمانی و یا ورزش‌ های سنگین

۵ . استراحت کامل

۶ . پرهیز از تزریق بوتاکس در چند نقطه از بدن

چند نکته برای پیشگیری از سردرد بعد از تزریق بوتاکس

۱ . قبل از تزریق، حتما داروهای مورد استفاده، حساسیت‌ ها، غذاها و نگرانی خود را برای پزشک توضیح دهید تا با آگاهی از سوابق پزشکی شما اقدام به تزریق نماید.

۲ . حتماً قبل از تزریق از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و لاونوکس پرهیز کنید.

۳ . بعد از تزریق یک کمپرس یخ روی محل تزریق قرار دهید و آن را جابجا نکنید زیرا نباید فشاری به پوست وارد شود.

۴.  از لمس کردن و فشار آوردن به محل تزریق خودداری کنید.

۵ . هر نوع دارو و حتی ویتامین‌‌هایی مانند E و امگا ۳ را که استفاده می‌کنید باید به دکتر گزارش دهید.

علت سردرد بعد از بوتاکس

معمولاً بیشترین دلایلی که باعث سردرد پس از تزریق بوتاکس می‌شوند تماس بیش از اندازه برخی از عضلات صورت با بوتاکس، خطای پزشکی مانند ضربه به استخوان در هنگام تزریق و وجود ناخالصی در مواد بوتاکس استفاده شده است

درمان سردرد بعد از بوتاکس

برای درمان سردرد پس از تزریق بوتاکس معمولاً توصیه می‌شود افراد فعالیت‌ های فیزیکی خود را به مدت ۲۴ ساعت محدود کنند و در روز اول پس از تزریق بوتاکس از پایین و بالا آمدن سر خودداری کنند. همچنین در ۴ ساعت اول پس از تزریق، بدن به صورت عمودی باشد و از قرار گرفتن در حالت افقی و یا خوابیده خودداری شود.

دراز کشیدن و خوابیدن و پایین آوردن سر بعد از بوتاکس منجر به سردرد و یا عوارض دیگری نیز می‌شود. این فعالیت‌ها ممکن است باعث کبودی شود. برای استراحت کردن می‌توانید از صندلی‌ هایی استفاده کنید که بدن را در حالت عمودی نگه می دارد و از دراز کشیدن روی تخت خودداری کنید. همچنین از خوابیدن به روی شکم و صورت باید خودداری کرد زیرا احتمال حرکت بوتاکس را بیشتر می‌کند.

سردرد هایی که بعد از بوتاکس برای افراد به وجود می‌آید معمولاً آزاردهنده هستند. با این وجود در ۹۹ درصد موارد جای نگرانی نیست و این امر یک اتفاق کاملاً طبیعی است که به مرور زمان برطرف خواهد شد. اگر احساس کردید سردرد شما طولانی شده است حتماً با پزشک مشورت کنید.

سخن پایانی

بوتاکس یک روش برای زیباسازی پوست است اگر پس از تزریق بوتاکس دچار سردرد شدید و تا چند روز ادامه یافت حتماً به پزشک مراجعه کنید. معمولاً بیشتر افراد دچار سردرد و چشم درد بعد از بوتاکس می‌شوند اما این مدت طولانی نیست. قبل از تزریق بوتاکس باید داروهایی که استفاده می‌کنید یا حساسیت‌هایی را که دارید حتماً به پزشک گزارش دهید و قبل از طی این مراحل مهم است که یک مرکز زیبایی معتبر مانند کلینیک جوانسازی شرق تهران را مد نظر قرار دهید. گفتنی است برای درمان سردرد پس از بوتاکس می‌توانید از قرص ‌هایی مانند استامینوفن و یا گذاشتن یخ روی محل مورد نظر استفاده کنید. اما نباید کیسه یخ را جا به جا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *