آیا تزریق بوتاکس برای همه مناسب است؟ بررسی شرایط و محدودیت‌ها

فهرست مطالب

نمونه بهترین راه های جوان سازی پوست

داشتن یک پوست زیبا، سالم و سلامت برای خانم‌ ها از اهمیت زیادی برخوردار است و برای اینکه به این فرایند دست پیدا کنند، از ابزارها و مواد و راهکارهای بسیاری استفاده می کنند تا به هدف‌ های خود برسند. این اهمیت دادن به زیبایی از قرن ‌ها پیش از دغدغه‌ های مهم بیشتر خانم‌ ها بوده و از همان زمان راهکارهای زیادی را برای ایجاد یک پوست زیبا و جوان به کار می ‌بردند. امروزه به دلیل پیشرفت در علم و تکنولوژی ‌های خاص برای جوانسازی و زیبایی روش ‌های بسیار زیادی به وجود آمده که یکی از موثرترین روش ‌ها تزریق بوتاکس است که برای انجام آن باید شرایط تزریق بوتاکس برای فرد مهیا باشد تا اثرگذاری آن بیشتر باشد.

بوتاکس چیست؟

روش جوان سازی بوتاکس نوعی داروی تزریقی است که بیشتر افراد برای از بین بردن چین و چروک ‌های اطراف چشم و پیشانی از آن استفاده می کنند. بوتاکس داروی نوروتوکسین است که با تزریق آن باعث می ‌شوند سیگنال ‌های عصبی فلج یا مسدود شوند و با این کار از انقباض عضلات جلوگیری می ‌شود. چین و چروک ‌هایی که از قبل ایجاد شده رفع می ‌شود و از بروز چروک‌ های جدید هم جلوگیری می ‌شود. این تزریق می ‌تواند برخی از بیماری ‌ها مانند میگرن ‌ها را هم تا حدودی رفع کند.

با توجه به شرایط تزریق بوتاکس برای افراد این روش جراحی پیچیده ‌ای ندارد و کار بسیار راحت و ساده ای است. با این روش سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم رقیق شده را به قسمت ‌های مورد نظر تزریق می کنند که موجب باز شدن چین و چروک ‌ها می ‌شود.

اقدامات پیش از تزریق بوتاکس و بررسی شرایط

همان طور که می دانید تزریق کردن بوتاکس بدون عوارض و بسیار ساده انجام می ‌شود؛ ولی با این حال قبل از انجام این کار باید فرد از شرایط تزریق بوتاکس برخوردار باشد و نکات مهمی را هم که دارای اهمیت است رعایت کند. برخی از این نکات شامل موارد زیر می شود:

  • مشورت با پزشک

اولین نکته ‌ای که پیش از تزریق باید در نظر گرفت انجام مشاوره با پزشک مورد نظر است تا این متخصص سابقه پزشکی فرد را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد و اطلاعات کاملی در مورد این روند درمانی در اختیار بیمار قرار دهد. چرا که در بعضی از اوقات افراد تمایل به انجام تزریق بوتاکس دارند و زمانی که با پزشک خود مطرح می کنند، پزشک با توجه به سابقه بیمار و عدم شرایط تزریق بوتاکس  روش ‌های جوان سازی دیگری را پیشنهاد می کند.

  • مشخص کردن هدف

فرد باید نیاز و اهدافی را که برای تزریق بوتاکس در نظر دارد را تعیین کند که آیا تنها برای جوانسازی و زیبایی این کار را انجام می ‌دهد و یا برای بهتر شدن و رفع نشانه‌ های برخی از بیماری ‌ها قصد تزریق بوتاکس را دارد.

  • محدودیت ‌ها و ممنوعیت ‌ها

قبل از انجام تزریق بوتاکس باید فرد از حساسیت‌ ها و احتمال وجود بیماری ‌های پوستی و … خود مطمئن شود.

نکات و محدودیت ‌هایی که قبل از بوتاکس باید رعایت شود

طبق نظر پزشکان متخصص افرادی که سابقه آلرژی یا حساسیت نسبت به سم بوتولنیوم دارند، نمی توانند از این روش استفاده کنند. حتی اگر به محصولات لبنی یا شیر هم حساس باشند، انجام بوتاکس مشکل ساز خواهد بود. پس قبل از انجام این روش پزشک شرایط تزریق بوتاکس را بررسی می کند و به بیمار توصیه می کند تا داروهای رقیق کننده خون، شل کننده عضلات و دیگر داروهایی را که با هم تداخل دارند مانند آنتی کلونیرژیک را مصرف نکنند.

فرد درخواست کننده بوتاکس باید تمامی شرایط و داروهایی که مصرف می کند را به متخصص اطلاع دهد. با وجود اینکه تزریق بوتاکس برای افراد ۱۸ سال مشکلی ندارد؛ ولی به علت ضخامت پوست و یا دارا بودن نواقص پوستی مانند عفونت ‌های تبخالی احتمال دارد که پزشک کار بوتاکس را برای آنها انجام ندهد. چرا که باید ضخامت پوست بسیار بالا باشد و با تزریق کردن بوتاکس و شل شدن عضلات موجب افتادگی ‌های زیاد در پوست می ‌شود.

پس اگر فردی هستید که زخم‌ های بسیار عمیق در پوست دارید و یا عضلات صورت شما بسیار ضعیف است یا پوست چرب و خیلی ضخیمی دارید یا هر دو طرف صورت شما با هم تقارن ندارند، روش تزریق بوتاکس مناسب نیست و شرایط تزریق بوتاکس را ندارید. خانم ‌هایی که باردار هستند یا به کودک خود شیر می ‌دهند هم شرایط تزریق را ندارند؛ زیرا احتمال دارد، اثرات این روش در رشد جنین و منتقل کردن سم توسط شیر مادر خطراتی را به دنبال داشته باشد که البته هنوز به طور کامل ثابت نشده است.

آیا تزریق بوتاکس می تواند برای همه مناسب است؟

با اینکه روش ساده جوان سازی دارای عوارض خاصی نیست؛ ولی همه افراد نمی ‌توانند از این روش زیبایی بهره مند شوند. بهترین کاندیدها برای انجام تزریق بوتاکس افرادی هستند که از چین و چروک‌ هایی که توسط حرکات عضلانی ایجاد می ‌شود ناراحت و آزرده هستند و این چین و چروک‌ ها هم بیشتر در قسمت ‌های بین ابروها، پیشانی، اطراف چشم، خط اخم و… دیده می ‌شود. این افراد بهترین افرادی هستند که شرایط تزریق بوتاکس را دارند و با تزریق بوتاکس، چین و چروک ‌ها رفع شده و باعث می ‌شود که ماهیچه ‌های زیرین پوست شل شده و پوست فرد جوان و صاف شود.

البته کاندیدهای اصلی تزریق بوتاکس افرادی هستند که در سلامت کلی بدنی قرار دارند و مشکلی ندارند. حتی بهتر این است که قبل از انجام تزریق با پزشک متخصص مراقبت ‌های پوستی هم مشورت داشته باشد. بهترین افرادی که مناسب و دارای شرایط تزریق بوتاکس هستند، هدف آنها زیبایی است و می خواهند ظاهر چین و چروک خود را بهبود ببخشند. پس طبق موقعیت ‌های فردی که دارند، مناسب انجام روش بوتاکس برای جوانسازی هستند.

کلام پایانی

یکی از روش ‌های بسیار ساده و بدون عوارض انجام تزریق بوتاکس است که به جراحی نیاز ندارد. افراد با داشتن شرایط تزریق بوتاکس می توانند دارای پوستی نرم و بدون نقص باشند و چین و چروک‌ های گردن پیشانی و صورت خود را رفع کنند. حتی این روش برای کشیدن ابروهای افتاده هم کاربرد دارد و در جوان ‌تر شدن صورت تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *