آیا مزونیدلینگ باعث لک میشود ؟ + علت تیرگی بعد از مزونیدلینگ

فهرست مطالب

آیا مزونیدلینگ باعث لک میشود ؟ + علت تیرگی بعد از مزونیدلینگ

عموم افراد با افزایش سن چین و چروک‌هایی بر روی پوست‌شان پدیدار می‌شود. برای ایجاد زیبایی، طراوت و شادابی اکثر افراد به دنبال راهکارهای درمانی هستند که تاثیر زیادی در رفع چین و چروک‌های پوست داشته باشد. خوشبختانه امروزه تکنیک‌های متنوعی برای جوانسازی پوست ابداع شده که یکی از بارزترین آن‌ها می توان به مزونیدلینگ اشاره کرد.

مزونیدلینگ یکی از روش‌های نوین در فرآیندهای نیدلینگ یا همان سوزن‌کاری محسوب می‌شود که درست همانند میکرونیدلینگ در افزایش سطح ساخت کلاژن، ترميم و جوانسازی پوست نقش بسزایی دارد. اما شاید این سول برای شما پیش بیاید که ایا مزونیدلینگ باعث لک میشود ؟ + علت تیرگی بعد از مزونیدلینگ چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سولات و آشنا یی بیشتر با مزونیدلینگ در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مزونیدلینگ چیست؟

پیش از پرداختن به موضوع اصلی این مقاله برای آن دسته از مخاطبانی که چندان با ماهیت مزونیدلینگ آشنایی ندارند، توضیحاتی اجمالی ارائه می‌شود. همان‌طور که در مطالب بالا اشاره شد، مزونیدلینگ پوست صورت یکی از تکنیک‌های زیبایی و درمانی به شمار می‌رود که جهت رفع مشکلات پوست صورت می‌پذیرد. مزونیدلینگ در واقع متشکل از دو کلمه مزو و نیدلینگ است که مزو در معنی مزودرم و هم نیدلینگ معنای سوزن زدن را می‌دهد.  روش مذکور درست همانند فواید مزونیدلینگ مو بیشتر جنبه درمانی دارد و برای ترمیم پوست‌های آسیب دیده عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد.

در روش مذکور کوکتل‌های مزوتراپی به عمق پوست نفوذ کرده تا پوست آسیب دیده ترمیم یابد. البته این روش اغلب با دستگاه مزوگان یا درماین صورت می‌پذیرد. تفاوت دستگاه‌های مزونيدلينگ به عمق نفوذ سوزن و همچنین تعداد سوراخ‌های ایجاد شده در سطح پوست خلاصه می‌شود. جهت انجام مزونیدلینگ، در ابتدا عمق مشکلات پوستی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مزایای مزونیدلینگ

مزونیدلینگ هم درست هماننند دیگر روش‌های زیبایی پوست از مزایایی برخوردار است که در ادامه مقاله به بارزترین آن‌ها اشاره می‌نماییم.

 • رفع جای جوش یا اسکار قدیمی
 • جوانسازی و شادابی پوست
 • تولید کلاژن برای بازسازی پوست
 • رفع فرورفتگی‌ها، برجستگی‌ها، چین و چروک‌ها
 • بر طرف کردن ترک پوست ناشی از دوران بارداری یا لاغری‌های سریع
 • افزایش الاستیسیته پوست
 • بهبودانعطاف‌پذیری و کشسانی پوست
 • افزایش نفوذ کرم‌ها و انواع ویتامینه‌ها در پوست تا ۹۰%
 • کم رنگ نمودن و رفع لک‌های سطحی پوست
 • افزایش خونرسانی به در پوست صورت
 • نفوذ به عمیق‌ترین لایه پوست صورت
 • ترمیم نمودن زخم‌های قدیمی در صورت
 • رفع سوختگی‌های پیشین در صورت

مزایای مزونیدلینگ

روش درمان پوست با مزونیدلینگ

حالا که به صورت اجمالی با مزونیدلینگ و مزایای آن آشنا شده‌اید، در این بخش از مقاله روش درمان آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

همان‌طور که عنوان نمودیم جهت انجام مزونیدلینگ پوست از سیستم سوزنی دیجیتال استفاده می‌شود. در واقع این دستگاه از تعداد زیادی سوزن‌های ریز و بسیار ظریف تشکیل شده که داروهای مخصوص از طریق آن‌ها به داخل پوست تزریق می‌شوند.

پیش از آغاز درمان با روش مذکور، در ابتدا پزشک به واسطه استفاده از پمادهای بیحسی یا بعضی از داروها محل درمان مدنظر را بیحس می‌نماید. سپس کوکتل‌های مزوتراپی در سیستم سوزن دیجیتال جای می‌گیرند. پزشک بر اساس فاکتورهایی نظیر سن بیمار، نوع پوست، میزان آسیب و محل درمان مقدار دارو و عمق نفوذ سوزن‌ها را تعیین و تنظیم می‌نماید. علاوه بر این مدت‌ زمان درمان هم بر همین اساس مشخص می‌شود. پس از جای دادن این سیستم روی پوست، سوزن‌ها وارد آن شده و عموماً در ناحیه میانی درم و اپیدرم جای می‌گیرند. در حقیقت به محل ورود و قرارگیری سوزن‌ها در این روش میکروپانچ اطلاق می‌شود که از طریق آن داروها وارد پوست خواهند شد. به طور کلی ورود این داروها به پوست موجب تحریک کلاژن‌ها و همچنین رفع اثرات پیری در پوست ما می‌شود.

عوارض مزونیدلینگ پوست چیست؟

در واقع هر روش درمان زیبایی علاوه بر مزایایی که دارد، از عوارضی هم برخوردار است. علاوه بر ایجاد لک بعد از مزونیدلینگ روی پوست از رایج‌ترین عوارض آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد قرمزی یا تورم ملایم در نواحی تحت درمان پوست
 • تیرگی پوست یا پوسته زدن در بازه زمانی هفت الی ده روز

علت تیرگی بعد از مزونیدلینگ چیست؟

در واقع سوال مذکور یکی از نگرانی‌های رایج در عموم افراد پس از انجام مزونیدلینگ صورت است. به طور کلی در برخی از افراد که پوست تیره یا به شدت حساسی دارند، احتمال بروز تیرگی یا لک شدن پس از مزونیدلینگ وجود دارد؛ ولی جای هیچ نگرانی نیست، چراکه احتمال آن هم بسیار کم است.

نحوه درمان لک و تیرگی پوست بعد از مزونیدلینگ

در حقیقت پزشک برای این که پوست ما هر چه سریعتر به بهبودی کامل خود دست یابد یا با لک و تیرگی مواجه نشود، یکسری کرم‌ها تجویز می‌کند. باید توجه داشته باشیم که حتماً آن‌ها را در زمان مناسب‌شان مصرف نماییم و استفاده مداوم این داروها در تسریع روند بهبودی پوست نقش بسزایی دارد. لازم به ذکر است که تا مدتی پس از انجام مزونیدلینگ هرگز نباید از کرم‌های محرک یا لایه بردار استفاده نماییم؛ زیرا آن‌ها ترکیب اسیدی دارند و برای پوست ما مضر هستند. در واقع استفاده از کرم‌های ضد آفتاب هم تا ۴۸ ساعت پس از انجام روش مزونیدلینگ برای پوست توصیه نمی‌شود.

چه افرادی نباید از روش مزونیدلینگ استفاده نمایند؟

درست است که مزونیدلینگ یک روش درمان جوانسازی و شادابی پوست به حساب می‌آید، اما نکته اصلی اینجاست که برای همه افراد مناسب نیست.

 • سابقه کلوئید (Colloid) بر اثر آسیب به پوست
 • حساسیت داشتن به کوکتل‌های مزوتراپی
 • برخورداری از عفونت‌های فعال پوستی منجمله تبخال
 • ضعف سیستم ایمنی بدن بنا به هر دلیلی از مصرف داروها، دیابت کنترل نشده یا بیماری سیستم ایمنی می‌تواند عامل عفونت پس از مزونیدلینگ و همچنین تأخیر در التیام پوست شود.
 • مصرف داروهای ضد انعقاد نظیر وارفارین، زیرا این داروها می‌توانند باعث خونریزی شدید پس از مزونیدلینگ شوند. خمچنین قطع این داروها که برای درمان یک بیماری بسیار جدی است با هدف انجام یک عمل زیبایی مزونیدلینگ هرگز توصیه نمی‌شود.

نتیجه گیری

زیبایی و شادابی پوست از عوامل تاثیرگذار در زیبایی اشخاص است. در واقع عواملی مثل قرارگیری در معرض نور خورشید، رژیم غذایی ناسالم و همچنین مشکلات هورمونی در بروز چین و چروک، جوش، آکنه پوستی و سایر مشکلات مربوط به پوست نقشی پررنگ دارند. خوشبختانه امروزه تکنیک‌های مختلفی جهت جوانسازی پوست ابداع شده، که یکی از رایج‌ترین آن‌ها مزونیدلینگ است. این روش ترکیبی از مزوتراپی و میکرونیدلینگ است که در آن، کوکتل‌های مزوتراپی به عمق لایه پوست یعنی مزودرم نفوذ می‌نمایند و درمان صورت می‌پذیرد. ما در این مقاله ابتدا له ماهیت مزونیدلینگ پرداختیم. در ادامه علل تیرگی بعد از مزونیدلینگ را مورد بررسی قرار دادیم.

امید است مقاله ایا مزونیدلینگ باعث لک میشود ؟ + علت تیرگی بعد از مزونیدلینگ برای شما مخاطبین محترم مفید بوده باشد. لطفاً پس از مطالعه کامل این مقاله نظرات و تجارب شخصی خود در زمینه استفاده از مزونیدلینگ را با ما به در وب‌سایت دکتر طاهره رضایی به اشترک گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *