تفاوت مزوژل و مزوتراپی در چیست؟

فهرست مطالب

انواع روش های جوانسازی پوست

با افزایش سن و گذشت زمان چهره افراد به مرور دچار تغییراتی می ‌شود. این تغییرات شامل چین و چروک ‌های ریز و درشت در بیشتر قسمت ‌های صورت است و پوست حالت شل شدگی به خود می گیرد. این تغییرات بیشتر برای خانم‌ ها ناخوشایند بوده و به یک چالش و دغدغه تبدیل شده است. البته جای خوشحالی است که با پیشرفت ‌هایی که در علم پزشکی ایجاد شده، روش ‌های بسیاری مانند: هایفوتراپی، لیزر، مزوتراپی و تزریق مزوژل برای برطرف کردن این تغییرات و مشکلات پوستی به وجود آمده است که موجب جوانسازی پوست می ‌شوند. در این مطلب می خواهیم تفاوت مزوژل و مزوتراپی را مورد بررسی قرار دهیم.

مزوژل یعنی چه؟

زمانی که بیشتر افراد مخصوصا خانم ‌ها به جوانسازی پوست و رفع چین و چروک ‌های صورت خود می ‌اندیشیدند، روش تزریق مزوژل که حاوی عصاره ‌ای از مواد مغذی و مفید است، به وجود آمد. هدف از انجام این روش آبرسانی عمیق پوست، جوانسازی و … است. با تزریق عصاره ‌های غلیظ مغذی هیالورونیک اسید به قسمت ‌های مختلف پوست موجب لیفت صورت، سفت شدن پوست، رفع عوارض پوستی, درمان لک، آبرسانی عمیق و … می ‌شوید.

مزوژل دارای مواد بسیار با ارزشی مانند: انواع ویتامین‌ ها با غلظت عالی و زیاد، هیالورونیک اسیدها و آمینواسیدها است که موجب بازسازی پوست نیز می ‌شود. با این روش درمانی می ‌توان پیری پوست را هم به تعویق انداخت. این روش درمانی بهترین گزینه برای افرادی است که می ‌خواهند جوانسازی پوست خود را به صورت دائمی انجام دهند. در ادامه این مطلب به بررسی اینکه تفاوت مزوژل و مزوتراپی در چیست؟ می پردازیم. ناگفته نماند مزوژل و مزوتراپی از روش ‌های متفاوت جوانسازی هستند.

مزوتراپی چیست؟

یکی دیگر از روش ‌های درمانی و جوانسازی پوست مزوتراپی است. روشی است که آنزیم ‌ها، ویتامین ‌ها و هورمون ‌هایی را که برای سفت کردن و جوانسازی پوست لازم است به آن تزریق می کنند و با این روش می ‌توان چربی ‌های اضافی پوست را هم برطرف کرد.

در این روش معمولا از نوعی سوزن ظریف برای تزریق کردن در لایه ‌های میانی پوست و یا مزودرم اسفاده می ‌شود. البته با اینکه دو روش درمانی مزوژل و مزوتراپی از روش های درمانی تزریقی هستند ولی تفاوت هایی با هم دارند. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تفاوت مزوژل و مزوتراپی چیست؟

تفاوت مزوژل و مزوتراپی در چیست؟

طبق توضیحاتی که در مورد تفاوت این دو در مطالب بالا داده شد، باید گفت مزوتراپی برای رفع و درمان چین و چروک ‌های صورت به کار برده می ‌شود و روش مزوژل هم ترکیبی از روش مزوتراپی پیشرفته است که به لایه‌ های نرم پوست تزریق می ‌شود و از نظر کارایی چندان تفاوتی با هم ندارند. مهم ترین تفاوت مزوژل و مزوتراپی در وجود کلاژن های آن ها است که ۴۸ درصد از ترکیبات اسید هیالورونیک در ترکیبات مزوژل وجود دارد و موجب می ‌شود این تزریق توانایی پرکنندگی بیشتری نسبت به روش مزوتراپی داشته باشد.

دیگر تفاوت این دو روش این است که روش مزوژل یک جایگزینی برای کلاژن از دست رفته پوست به شمار می‌ آید و برای پیشگیری از پیری زودرس پوست نسبت به روش مزوتراپی بسیار مفید و موثرتر است. از تفاوت مزوژل و مزوتراپی در مورد سن افرادی است که از این دو روش استفاده می کنند.

مزوتراپی بیشتر برای افرادی است که سن بالای ۲۵ سال داشته و برای آنها مناسب ‌تر است؛ ولی تزریق کردن مزوژل را می ‌توان از سن ۲۰ سال به بعد هم مورد استفاده قرار داد. زیرا این روش درمانی یک درصد هیالورونیک اسید دارد و این درصد در روش مزوتراپی فقط یک الی ۳ درصد است. با این دلایل می ‌توان گفت روش مزوژل بهتر و سالم ‌تر اجرا می ‌شود و نتیجه مطلوب ‌تری هم به فرد ارائه می کند. نمونه دیگر تفاوت مزوژل و مزوتراپی از نظر قیمت انجام روش درمانی آنها است که عوامل زیادی موجب کاهش و افزایش قیمت مزوژل و قیمت مزوتراپی می ‌شود. معمولا هزینه تزریق در روش مزوژل بیشتر از روش درمانی مزوتراپی است.

تفاوت در عوارض های درمانی وجود دارد؟

از موارد دیگر تفاوت مزوژل و مزوتراپی می ‌توان به عوارضی که این دو روش روی پوست ایجاد می کنند، اشاره کرد. در روش مزوتراپی عوارضی مانند: خارش، قرمزی، حساسیت و … بروز می کند. در روش تزریق مزوژل هم احتمال بروز عوارضی مانند: نکروز بافت، عفونت، وجود اسکار و … می رود که البته اگر نکات ایمنی و اصولی در زمان تزریق اعمال شود، احتمال بروز عوارض کمتر می ‌شود.

نکات مراقبتی بعد از تزریق مزوژل و مزوتراپی

همان گونه که توضیح داده شد، دو روش مزوژل و مزوتراپی در جوانسازی صورت، رفع چین و چروک بسیار موثر خواهند بود. اما برای انتخاب بهترین روش باید مشاوره ‌ای با متخصصین پوست انجام داد تا بهترین روش درمانی نسبت به پوست شما انتخاب شده و اجرا شود تا دچار عوارض احتمالی نشوید. با توجه به تفاوت مزوژل و مزوتراپی نکات مراقبتی آنها تقریبا یکسان است؛ ولی نکاتی که نباید پس از تزریق این دو روش انجام داد، عبارت اند از:

  • تا چندین ساعت بعد از تزریق در هر دو روش درمانی نباید ورزش‌ های سنگین را انجام داد.
  • قبل از انجام این دو روش جوانسازی پوست اگر داروی خاصی استفاده می کنید، حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید.
  • بعد از انجام مزوژل یا مزوتراپی، از ماساژ و حرکت قسمت ‌های تزریق شده مانند: زیر بغل، صورت، دست و … خودداری کنید.
  • اگر بعد از انجام این دو روش دچار تورم در پوست شدید، می ‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.

کلام پایانی

افراد می ‌توانند با مشاوره با متخصصین پوست یکی از روش ‌های جوانسازی را که مناسب پوست خود است، انتخاب کنند؛ البته می ‌توان ابتدا با کاربرد های این دو روش آشنایی پیدا کرده و بعد اقدام به تزریق کرد. البته باید گفت روش مزوتراپی مزیت هایی مانند: درمان ترک های پوستی، چربی سوزی در قسمت های مختلف بدن و صورت، تحریک رشد مو و …نسبت به روش درمانی مزوژل دارد که در نهایت به انتخاب خود فرد و نظر پزشک مربوطه بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *