بهترين زمان بوتاکس برای خانم ها و آقايان

فهرست مطالب

بوتاکس از سمی به نام بوتولینوم ساخته شده است که اگر در دوزهای کنترل شده استفاده شود کاملا بی خطر است. بوتاکس در زیر پوست تزریق می‌شود و باعث فلج شدن عضلات آن ناحیه و از بین رفتن چین و چروک های صورت می‌شود و در نتیجه ظاهری جوان تر را برای مدتی ایجاد می‌کند. بهترین سن بوتاکس بعد از ۲۰ سالگی می باشد. از تزریق ژل برای از بین بردن چین و چروک های سطحی در صورت استفاده می شود، اما از بوتاکس برای پر کردن چین و چروک های عمیق ‌تر استفاده می‌شود. تزریق ژل به طور موقت روی صورت شما اثر دارد و پس از مدتی اثر آن کاهش پیدا می‌کند اما مدت زمان تاثیرگذار بودن بوتاکس بیشتر است. بیشترین مکانی که بوتاکس در آن تزریق می‌شود در اطراف ناحیه چشم‌ ها، بین ابروها و چروک های روی پیشانی است. امروزه در زمینه زیبایی کاربرد بوتاکس رایج ‌تر از موارد درمانی است اما نباید از عوارض بوتاکس در سن پایین غافل شد.

از بوتاکس در چه مواردی استفاده می شود؟

 1. افتادگی پلک
 2. اسپاسم عضلات صورت و گردن
 3. پریدن پلک
 4. قرینه کردن دو طرف صورت
 5. از بین بردن خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم
 6. بالا بردن ابروها
 7. افتادگی گوشه ‌های لب و نوک بینی
 8. کاهش خطوط ایجاد شده در گردن
 9. درمان خط خنده
 10. از بین بردن خط اخم
 11. حذف چین و چروک چانه

برای چه افرادی تزریق بوتاکس ممنوع است؟

 1. افرادی که دچار مشکلات قلبی و عروقی هستند
 2. افرادی که سن آنها کمتر از ۱۸ سال و یا بالای ۸۰ سال است
 3. مادران باردار
 4. مادرانی که در دوران شیردهی هستند
 5. افرادی که مشکلات انعقاد خون دارند
 6. افرادی که دارای سابقه بیماری‌ های عفونی و التهابی در ناحیه مورد تزریق هستند.

ممنوعیت تزریق بوتاکس

مزایای بوتاکس

 1. درد تزریق بوتاکس در مقابل دیگر روش ‌های زیبایی کمتر است
 2. دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.
 3. نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان و کلینیک‌ های زیبایی نیست.
 4. مراقبت ‌های لازم پس از انجام بوتاکس بسیار ساده است.

عوارض و معایب بوتاکس

 • کبودی : از اصلی ترین و شایع ‌ترین عوارض تزریق بوتاکس احتمال ظاهر شدن لکه‌ های کبودی در محل تزریق آمپول می‌ باشد و این حادثه بیشتر به دلیل مهارت نداشتن پزشک متخصص و یا آسیب رسیدن به عروق خونی رخ می‌ دهد. با انجام تزریق در حالت نشسته و فشار دادن محل تزریق توسط پزشک تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری می‌ شود.
 • قرمزی : یکی دیگر از عوارض غیر قابل اجتناب بوتاکس، قرمز شدن محل تزریق است که بعد از گذشت چند ساعت برطرف خواهد شد. استفاده از کمپرس یخ می‌ تواند در کاهش قرمزی تاثیر داشته باشد.
 • سردرد

بیشتر بخوانید: عوارض خوابیدن بعد از بوتاکس

 بهترین سن بوتاکس

برای تزریق بوتاکس نمی‌توان یک سن خاص را بیان کرد که آن را برای تمام افراد به عنوان بهترین سن بوتاکس در نظر گرفت. به طور کلی برای همه افراد تزریق بوتاکس برای افراد، بالای ۱۸ سال توصیه می‌شود و همچنین برای افراد بالای ۸۰ سال ممنوع می‌باشد. بهترین سن برای تزریق بوتاکس و از بین بردن چین و چروک، دهه سوم زندگی یعنی بین سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی می‌باشد، اما در صورت مشاهده چین و چروک ممکن است برخی افراد در سنین بالاتر ۴۰ سال و بیشتر به تزریق بوتاکس احتیاج داشته باشد. بنابراین بهترین سن بوتاکس بسته به ویژگی‌هایی مانند پوست هر شخص، سبک زندگی و ژنتیک آنها دارد و هر زمان بر روی صورت خود چین و چروک را مشاهده کردید می‌توانید تزریق بوتاکس را با مشورت پزشک انجام دهید. با توجه به اینکه انجام بوتاکس دور چشم و یا سایر نواحی قابل تزریق، تاثیرات موقتی دارد بنابراین لازم است هر چند ماه یکبار تکرار شود تا تاثیر آن در جوان سازی پوست باقی بماند. از عوارض بوتاکس بعد از چند سال و استفاده بیش از حد از آن می‌توان به ضعیف شدن عضلات در بلند مدت اشاره کرد. تزریق بوتاکس مشکلی ایجاد نمی کند اما باید زیر نظر پزشک باشد ولی اگر پوست شما حساسیتی نسبت به آن پیدا کند در این صورت پزشک تزریق را به صلاح فرد نمی داند.

نکته ی پایانی

تزریق بوتاکس یک روش زیبایی برای از بین بردن چین و چروک صورت است. تزریق بوتاکس باید زیر نظر پزشک انجام شود و هرگونه سابقه بیماری را باید به پزشک خود اطلاع دهید. از عوارض بوتاکس  می‌توان به سردرد و کبودی اشاره کرد. قبل از ۱۸ سالگی و بعد از ۸۰ سالگی نباید تزریق بوتاکس انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *